Autor: Wioletta Gwizdała

22.10.2024

OD 10 LISTOPADA 2024 R. ZGODA MARKETINGOWA Z JEDNĄ PODSTAWĄ PRAWNĄ – NOWE PRAWO KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

Zweryfikuj procesy pozyskiwania zgód za pomocą narzędzi dostępnych w Twojej firmie.

Nowa ustawa – Prawo komunikacji elektronicznej („PKE”) porządkuje dualizm dotychczasowej regulacji o zgodzie użytkownika na otrzymywanie informacji handlowej i zgodzie na marketing bezpośredni. Od 10 listopada 2024 r. podstawą prawną dla zgód marketingowych będzie art. 398 PKE.

Nadal uzyskanie zgody marketingowej powinno być oddzielne dla poszczególnych kanałów komunikacyjnych (odrębne zgody na przesyłanie informacji handlowej wiadomościami SMS i e-mailem).

Oferty bez wymaganej zgody użytkownika to działanie stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a niezależnie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może nałożyć na podmiot naruszający obowiązek uzyskania zgody karę pieniężną w wysokości do 3% przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym lub do 1.000.000 zł (zastosowanie ma kwota wyższa). Na podmiot używający automatycznego systemu wywołującego lub telekomunikacyjnego urządzenia końcowego do celów przesyłania informacji handlowej bez uprzedniej zgody użytkownika, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może nałożyć karę pieniężną w wysokości do 3% przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

 

Autor: Adwokat Wioletta Gwizdała

21.10.2024

URLOP SKŁADKOWY DLA MIKROPRZEDSIĘBIORCÓW

Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek RWS składa się za pośrednictwem profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych eZUS. Pierwszy wniosek można złożyć począwszy od 1 listopada 2024 r. (ze zwolnieniem w grudniu 2024 r.).

Zwolnienie obejmuje składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru. Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacania składek na:

- ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe, jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie),

- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Nie dotyczy: składki zdrowotnej oraz składek za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.

Podczas uzyskanego zwolnienia przedsiębiorca ma uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz może prowadzić działalność gospodarczą

Zwolnienie stanowi pomoc de minimis.

 

Stanowisko ZUS:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/wakacje-skladkowe-pytania-i-odpowiedzi?p_l_back_url=%2Fwyniki-wyszukiwania%3Fquery%3Dwakacje%26dateFrom%3D%26dateTo%3D

 

Autor: Adwokat Wioletta Gwizdała

21.06.2024

CZŁONEK ZARZĄDU PEŁNOMOCNIKIEM SPÓŁKI

Pełnomocnikiem spółki powołanym na podstawie art. 210 § 1 k.s.h. może być także członek zarządu tej spółki. Dopuszczalne jest umocowanie przez zgromadzenie wspólników członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do zawarcia umowy z innym członkiem zarządu.

W wyroku z dnia 22 lutego 2023 r. w sprawie o sygn. akt II CSKP 785/22 Sąd Najwyższy wskazał, że dokonując wykładni językowej art. 210 § 1 k.s.h. nie można stwierdzić, że ustawodawca wprowadził zakaz powoływania przez zgromadzenie wspólników jako pełnomocnika spółki innego członka zarządu wieloosobowego.

 

Autor: Adokat Wioletta Gwizdała

05.01.2024

Wyrok TSUE w sprawach frankowych – waloryzacja świadczenia również nie jest możliwa

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 wyraźnie zajął stanowisko, że przy rozliczeniach dokonywanych pomiędzy bankiem a konsumentem z tytułu nieważnej umowy kredytowej opartej o mechanizm waloryzacji do obcej waluty (franka szwajcarskiego), bankom nie przysługują inne roszczenia ponad roszczenie o zwrot kapitału.

W zakresie waloryzacji świadczenia w związku ze zmianą wartości nabywczej pieniądza, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 11 grudnia 2023 r. w sprawie C-756/22 podtrzymał stanowisko z wyroku z dnia 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 oraz wyraźnie stwierdził, że jakiekolwiek inne roszczenia ponad żądania o zwrot kapitału nie przysługują bankom. „Art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, iż w kontekście uznania umowy kredytu hipotecznego zawartej z konsumentem przez instytucję bankową za nieważną w całości ze względu na to, że umowa ta zawiera nieuczciwe warunki, bez których nie może ona dalej obowiązywać, stoją one na przeszkodzie wykładni sądowej prawa państwa członkowskiego, zgodnie z którą instytucja ta ma prawo żądać od tego konsumenta zwrotu kwot innych niż kapitał wpłacony na poczet wykonania tej umowy oraz ustawowe odsetki za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.”

04.01.2024

Zastrzeżenie numeru PESEL

Od dnia 17 listopada 2023 r. został uruchomiony rejestr zastrzeżeń numerów PESEL, a wraz z nim usługa zastrzegania numerów PESEL. Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać poprzez usługę mObywatel lub osobiście w urzędzie gminy, bankach krajowych, SKOK-ach lub na poczcie.

W rejestrze (prowadzonym przez ministra odpowiedzialnego za informatyzację) znajdują się dane takie jak: numer PESEL, informacja o zastrzeżeniu numeru PESEL, informacja o chwili zastrzeżenia numeru PESEL, informacja o cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL, informacja o chwili cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL, oznaczenie organu albo podmiotu rejestrującego zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.

Osoba, której dane są przetwarzane w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL, może przeglądać ten rejestr w zakresie danych jej dotyczących.

Od 1 czerwca 2024 r. banki, instytucje kredytowe, notariusze zobowiązani są do weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przed zawarciem określonego rodzaju umów (np. zawarcie umów finansowych – pożyczki, kredytu, leasingu).

Istotnym skutkiem nowelizacji jest zmiana ustawień kont z loginem w postaci PESEL. Osoby zastrzegające PESEL powinny dokonać zmiany loginu.