Możliwość przyjmowania płatności tylko w formie bezgotówkowej.
Możliwość przyjmowania płatności tylko w formie bezgotówkowej.
[Aktualizacja artykułu https://sgp.pl/blog/mozliwosc-przyjmowania-platnosci-tylko-w-formie-bezgotowkowej ]
W środę 11 sierpnia 2021 r. Sejm przyjął zgłoszony przez Prezydenta Andrzeja Dudę projekt Ustawy o usługach płatniczych. Celem tego projektu jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty również w gotówce. Zgodnie z tą nowelizacją sprzedawca będzie miał obowiązek zaakceptowania płatności gotówkowych jeżeli wartość jednorazowej transakcji nie będzie większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku w III kw. roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa GUS. Obecnie wynagrodzenie to wynosi 5370,64 zł.
Ustawodawca uzasadnia, że podstawowym celem nowelizacji jest zapewnienie wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego, prawa wyboru najlepszej z ich punktu widzenia metody płatności. W szczególności osobom, które nie posiadają rachunków płatniczych - płatności gotówkowych.
Warto podkreślić, że projektowana regulacja zakłada brak możliwości nakładania dodatkowych opłat z tytułu obowiązku akceptowania zapłaty w gotówce. Sprzedawca nie będzie mógł również różnicować cen w zależności od formy zapłaty.
Zgodnie z nowelizacją nakaz akceptacji gotówki nie będzie miał zastosowania w sytuacji gdy:
- sprzedaż prowadzona jest w sieci Internet;
- sprzedawca prowadzi działalności bez obecności personelu;
- sprzedaż prowadzona jest w trakcie imprezy masowej w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171), o ile zamieszczono stosowną informację w regulaminie tej imprezy.
Reasumując po wejściu w życie niniejszej nowelizacji, każdy konsument na terenie kraju będzie mógł bezwarunkowo dokonać zapłaty za towar bądź usługę w gotówce (do kwoty 5370,64 zł – obecnie), każdy sprzedawca natomiast będzie miał obowiązek przyjęcia takiej formy zapłaty.
Z dniem zakończenia prac nad niniejszą ustawą Kancelaria Siwek Gaczyński & Partners poinformuje o wejściu w życie nowego stanu prawnego.