Kiedy powstaje obowiązek zapłaty zaktualizowanej opłaty za użytkowanie wieczyste?

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty zaktualizowanej opłaty za użytkowanie wieczyste?

Problematyka podnoszenia opłat za użytkowanie wieczyste może stanowić nie lada problem dla użytkowników wieczystych, w pierwszej kolejności oczywiście ze względu na znaczący jej wzrost. Wysokość tej opłaty nie jest jednak jedynym istotnym zagadnieniem, nad którym należy się zastanowić. Nie wgłębiając się jednak w całą procedurę aktualizacji opłaty i sposobu zaskarżenia wypowiedzenia dotychczasowej, warto skupić się na ustaleniu terminu obowiązku jej zapłaty.

Za zasadę, wynikającą z przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN) przyjąć trzeba, że obowiązek zapłacenia zaktualizowanej opłaty za użytkowanie wieczyste powstaje z początkiem roku kalendarzowego, następującego po roku w którym dokonano wypowiedzenia dotychczasowej opłaty. 

Sytuacja jest zgoła inna w przypadku złożenia przez użytkownika wieczystego wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, do czego uprawnia art. 78 ust. 2 UGN. Stąd, w razie wniesienia na podstawie powołanego przepisu wniosku o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości, użytkownik wieczysty zobowiązany jest do uiszczania opłaty w dotychczasowej wysokości, co wynika a contrario z art. 78 ust. 4 UGN bowiem zgodnie z jego treścią złożenie ww. wniosku nie zwalnia z obowiązku uiszczania opłat w dotychczasowej wysokości. 

Ustawa nie reguluje jednak wprost obowiązku użytkownika wieczystego, co do konieczności uiszczenia podwyższonej opłaty w razie oddalenia rzeczonego wniosku przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) oraz ewentualnego późniejszego przegrania procesu przed sądem powszechnym. W razie oddalenia wniosku przez SKO użytkownikowi wieczystemu przysługuje bowiem, na podstawie art. 80 ust. 1 UGN prawo wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego, który rozpatrywać będzie zasadność podniesienia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Wyrok wydany w tym przedmiocie ma charakter konstytutywny, czyli kształtuje stosunek prawny między właścicielem nieruchomości, a użytkownikiem wieczystym. Powyższe potwierdza linia orzecznicza Sądu Najwyższego (III CZ 29/13, III CSK 62/12, opubl. Legalis). 

Nie ulega wątpliwości, iż cała procedura związana z rozpoznaniem wniosku przez SKO, a następnie rozpoznaniem sprawy przez sąd na skutek wniesienia sprzeciwu, niekiedy również na skutek dalej składanych środków zaskarżenia, może być znacznie rozciągnięta w czasie. Wobec powyższego, nasuwa się zagadnienie – czy użytkownik wieczysty, który przegrał proces z powodu nieuwzględnienia przez sąd jego racji, zobowiązany jest do uiszczenia różnicy między dotychczasową opłatą, a opłatą ustaloną przez sąd? A jeśli tak, to w jakim terminie? Problem ten rozstrzygnięty został przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21.03.2006 r., gdzie stwierdzono, że wyrok ten (wydany na skutek sprzeciwu złożonego w trybie art. 80 ust. 1 UGN) ma charakter konstytutywny. Skutek ex tunc (a zatem skutek mocy wstecznej) zobowiązania powstałego w wyniku tego wyroku obejmuje tylko „uzupełnienie” wysokości świadczenia z tego zobowiązania za okres sprzed wydania wyroku. Nie obejmuje natomiast wstecznej terminowości spełnienia świadczenia. Zatem ustalona wyrokiem sądu opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego staje się, w części przewyższającej opłatę dotychczasową, wymagalna po uprawomocnieniu się wyroku. (V CSK 147/05, opubl. Legalis)

Reasumując, w razie przegrania procesu przez użytkownika wieczystego, zobowiązany on będzie do uiszczenia różnicy między dotychczas uiszczaną opłatą, a opłatą wynikającą z wyroku sądu. Jednak obowiązek ten, choć dotyczy sytuacji sprzed wydania wyroku, aktualizuje się dopiero dzień po uprawomocnieniu się takiego wyroku.