UOKiK uruchomił stronę www dla sygnalistów

UOKiK uruchomił stronę www dla sygnalistów

We wtorek UOKiK uruchomił nowoczesny system zgłaszania dla sygnalistów poprzez stronę internetową. To system przetestowany już przez wiele firm, a także europejskich urzędów. Co więcej jest zgodny z nową unijna dyrektywą w sprawie ochrony sygnalistów, którą będą musiały stosować nie tylko firmy, ale i urzędy. A ta nakazuje zagwarantowanie im pełnej anonimowości.

Każdy, kto będzie chciał zawiadomić urząd o niedozwolonej zmowie przedsiębiorców, będzie mógł skorzystać ze strony internetowej https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/. Zgłoszenie jest proste i intuicyjne, wystarczy tylko wypełniać kolejne pola formularza. Platforma umożliwia dołączanie załączników, dlatego sygnalista może przekazać również dokumenty potwierdzające nieprawidłowości, np. zdjęcia czy skany. Pomoże to urzędowi w sprawniejszej ocenie informacji. 

Co ważne, system gwarantuje anonimowość sygnalisty. Po zgłoszeniu otrzyma on unikatowy identyfikator i hasło, które pozwolą z powrotem zalogować się do systemu i w razie potrzeby kontynuować komunikację z urzędem. Połączenie jest szyfrowane, a metadane z załączników są usuwane. Do powiadomień ma dostęp tylko ograniczona liczba pracowników UOKiK, jednak nawet oni nie mają możliwości poznania tożsamości zgłaszającego.