Propozycje zmian pzp w 2019 r. - środki ochrony prawnej

Propozycje zmian pzp w 2019 r. - środki ochrony prawnej

Zmieniona procedura odwoławcza

Wykonawcy będą mieli prawo składać odwołania dotyczące wszystkich zaniechań i czynności podejmowanych przez zamawiających także w postępowaniach poniżej progów unijnych. Zasadą będzie rozpatrywanie odwołań przez składy trzyosobowe w przypadku zamówień równych lub większych niż progi unijne, a w przypadku  mniejszych w składzie jednoosobowym.

Specjalny sąd dla zamówień

Nowe prawo ma też usprawnić postępowanie skargowe na orzeczenia KIO. Obniżona będzie opłata od skargi; będzie to trzykrotność opłaty wnoszonej od odwołania do KIO. Wydłuży się także termin na wniesienie takiej skargi. Proponowane jest 14 dni na wniesienie skargi na orzeczenie KIO dla stron oraz 30 dni na wniesienie skargi na orzeczenie KIO przez Prezesa UZP. Planowane jest ponadto wyznaczenie osobnego sądu ds. zamówień publicznych. Proponuje się ustanowienie jednego sądu wyłącznie właściwego rzeczowo i funkcjonalnie do rozpoznawania skarg na orzeczenia KIO. Takie rozwiązanie według pomysłodawców pozwoli na sprawne rozpoznawanie skarg na orzeczenia KIO z jednoczesną specjalizacją orzekających, a to w konsekwencji ma prowadzić do ujednolicenia orzecznictwa.

Nowe postępowanie koncyliacyjne

W Krajowej Izbie Odwoławczej zostanie powołana Izba Koncyliacyjna. Będzie rozstrzygała spory między wykonawcami a zamawiającymi w trakcie realizacji umowy. Na ich załatwienie izba będzie miała pół roku. Gdy w tym czasie nie dojdzie do rozstrzygnięcia, trafią do sądu. Koncyliacja ma być obowiązkowa dla sporów z umów o zamówienie publiczne  finansowane z udziałem środków Unii Europejskiej lub przekraczające  w złotych równowartość kwoty 10 mln  euro dla dostaw lub usług oraz 20 mln euro dla robót budowlanych oraz gdy, wartość przedmiotu sporu przewyższa 1 mln zł.