JEDZ w zamówieniach z wolnej ręki. Prawo zamówień publicznych.

JEDZ w zamówieniach z wolnej ręki. Prawo zamówień publicznych.

Jeśli zamawiający zastanawiają się, czy w zamówieniu z wolnej ręki udzielnemu na podstawie art. 67 ust. 1 p.z.p. o wartości powyżej progów unijnych  muszą stosować elektroniczną formę komunikacji z wybranym przez siebie wykonawcą i czy oświadczenie JEDZ wykonawca też musi przekazać w formie elektronicznej, to odpowiadamy, że tak.

Elektroniczna forma komunikacji, wprowadzona przepisem art. 10a p.z.p., odnosi się do wszystkich trybów udzielania zamówień publicznych. Zgodnie z przywołanym przepisem oświadczenie w formie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia winno zostać złożone w postaci elektronicznej (począwszy od 18.04.2018 r.) także w postępowaniu prowadzonym w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Przepis art. 10a ustawy z 29.01.2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986) - dalej p.z.p., wprowadza środki komunikacji elektronicznej jako jedyny sposób komunikowania się zamawiającego i wykonawców w postępowaniach o udzielenie zamówień o wartości równej lub wyższej niż kwoty progów unijnych (począwszy od 18.10.2018 r.). Obowiązek złożenia przez wykonawców oświadczenia w formie jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia zaktualizował się z dniem 18.04.2018 r.

Analiza przepisu art. 10a p.z.p. wskazuje, że ustawodawca nie ograniczył elektronicznej formy komunikacji do wybranych trybów udzielania zamówień publicznych, przepis stanowi bowiem cyt.: "W postępowaniu o udzielenie zamówienia (…)". Zatem aktualnie (do 31.12.2019 r.) w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, którego wartość jest równa lub wyższa niż kwoty progów unijnych, bez względu na tryb postępowania, istnieje obowiązek stosowania elektronicznej formy komunikacji, zaś wykonawcy mają obowiązek złożyć oświadczenie JEDZ w postaci elektronicznej i opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Źródło: LEX