RÓWNE TRAKTOWANIE OSÓB ZATRUDNIONYCH W OPARCIU O UMOWY CYWILNOPRAWNE I B2B

RÓWNE TRAKTOWANIE OSÓB ZATRUDNIONYCH W OPARCIU O UMOWY CYWILNOPRAWNE I B2B

Dyrektywą Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. wprowadzono regulacje dotyczące wyznaczenia ogólnych ram dla walki z dyskryminacją ze względu na religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną w odniesieniu do zatrudnienia i pracy, w celu realizacji w Państwach Członkowskich UE zasady równego traktowania.

Dyrektywa nakładała na Państwa Członkowskie obowiązek wprowadzenia skutecznych, proporcjonalnych i dolegliwych sankcji stosowanych w przypadkach nieprzestrzegania zobowiązań wynikających z niniejszej dyrektywy. Ponadto postulowała wspieranie dialogu między przedstawicielami pracodawców i pracowników i, w ramach krajowej praktyki, z organizacjami pozarządowymi w celu zwrócenia uwagi na różne formy dyskryminacji w miejscu pracy oraz walki z nimi.

Na stronie posądzonej o nierówne traktowanie spoczywał obowiązek udowodnienia, że nie wystąpiło pogwałcenie zasady równego traktowania w stosunku do osoby, która uważała się za osobę pokrzywdzoną.

Przepisy implementujące ww. dyrektywę można znaleźć zarówno Kodeksie pracy, jak i w ustawie o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. 2010 Nr 254 poz. 1700, dalej Ustawa. Ustawa w odróżnieniu od Kodeksu pracy nie dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale też osób świadczących usługi na innych podstawach, w tym w oparciu o umowy cywilnoprawne czy też B2B.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 Ustawy każdy, wobec kogo zasada równego traktowania została naruszona, ma prawo do odszkodowania. Prawo do odszkodowania przysługuje także osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niebędącym osobami prawnymi posiadającym zdolność prawną, jeżeli naruszenie tej zasady nastąpiło wobec ich członków.

Występując z roszczeniem na podstawie Ustawy, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Postępowanie zaś toczy się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Dochodzenie roszczeń na podstawie ustawy o równym traktowaniu nie pozbawia prawa do dochodzenia roszczeń na podstawie przepisów innych ustaw.

Autor: Aplikant adwokacki Waldemar Węgrzyn