Jakie są skutki działania osoby, która nie może być pełnomocnikiem
Jakie są skutki działania osoby, która nie może być pełnomocnikiem
W orzecznictwie sądów cywilnych od wielu lat dostrzega się rozbieżność poglądów, co do tego, jakie skutki niesie za sobą dokonanie za stronę w postępowaniu czynności przez pełnomocnika, który jednak pełnomocnikiem w myśl art. 87 k.p.c. być nie może.
Wraz z jednym z prezentowanych twierdzeń, działanie za stronę pełnomocnika, który tym pełnomocnikiem być nie może jest zawsze niedopuszczalne i oznacza brak należytego umocowania pełnomocnika, a w konsekwencji nieważność postępowania.
Wedle natomiast poglądu przeciwnego, wykonywanie czynności przez działającego za stronę pełnomocnika, który jednak tym pełnomocnikiem być nie może, bywa dopuszczalne, przy czym skuteczność tej czynności jest uzależniona od tego, czy strona następnie zatwierdzi tę czynności pełnomocnika.
Aktualnie więcej zapada orzeczeń potwierdzających pogląd, wedle którego występowanie w sprawie pełnomocnika, który pełnomocnikiem być nie może, jest całkowicie niedopuszczalne i zawsze oznacza brak należytego umocowania, a w konsekwencji prowadzi do nieważności postępowania.